Avisa Lofoten
4 minutter lesetid

Fiskerinæringen protesterer i båtkortesje: — Jeg kjenner på en skikkelig stolthet

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Et tog av båter er på vei mot Gravdal for å demonstrere i forbindelse med helseminister Ingvild Kjerkols besøk på sykehuset.

Rett etter klokken 11 tirsdag var over 20 båter på sjøvei mot Gravdal, ifølge tjenesten MarineTraffic.

Avisa Lofoten er om bord i båten Lofothav. I krana på båten er det heist opp en redningsvest. Det ljomer godt fra båthornene.

— Det er viktig for oss fra oppdretts- og fiskerinæringa å vise at vi er avhengig av sykehustilbudet. Vi kan ikke være foruten, sier Ole Mosseng i Lofoten Seafood, som står bak organiseringen av båtkortesjen.

— Jeg kjenner på en skikkelig stolthet, sier Mosseng når han ser seg rundt og ser alle båtene som har møtt opp.

— Det er så viktig. Vi er en yrkesgruppe som lever under større risiko enn mange andre yrkesgrupper, og det må bli tatt hensyn til, sier han.

Rett etter klokken 11 tirsdag var en kortesje med båter på vei mot Gravdal. Foto: Marine Traffic / Skjermbilde

Elever om Kjerkol: – På tide

Båtkortesjen supplerer den menneskelige lenken som skal gå fra sykehuset innover mot Leknes når Kjerkol komme til øya om kort tid. I tillegg er det varslet en markering fra bønder i området.

Leif Pedersen (17) og Tobias (17) er begge elever på VG2 på fisk og fangst.

— Det er på tide at Kjerkol er her. Vi håper vi i dag får frem at vi står sammen, sier Leif.

Leif Pedersen (17) og Tobias (17). Foto: Christina Campo

Klare til kamp

Fra båten kan man klokken 11.20 se fakler som er tent opp mot veien ved Gravdal, og det begynner å bli klargjort for markering. Noen folk i refleksvester kan også ses.

Avisa Lofoten er også til stede på land der det jobbes på spreng for å lage alt klart for menneskelenken. Det blir satt opp høyttalere utenfor sykehuset.

— Vi er klare til kamp, sier denne gjengen.

Eva-Karin Busch i Ressursgruppa for Lofoten sykehus sammen med tre andre som hjelpe til med forberedelsene. Foto: Gustav Fauskanger Pedersen

Saken oppdateres.