Avisa Lofoten
2 minutter lesetid

Rykket til melding om brann i båt

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Politi og brannvesen rykket tirsdag morgen ut til Ballstad etter melding om brann i en båt som ligger til kai.

— Eier skal være på stedet, og det er ikke meldt om personskader, opplyser politiet på Twitter.

Like før halv ni tirsdag morgen forlater utrykningsenhetene Ballstad kai etter å ha sjekket ut meldingen som gikk ut på røykutvikling og mulig brann på en mindre fiskebåt. Det som kunne virke svært dramatisk viste seg å skylde en feil i det elektriske anlegget.

— Det var mye mindre dramatisk enn utgangspunktet i meldingen, forteller operasjonsleder Kai Eriksen.

Fra motorrommet

Røykutviklingen skal ha kommet i forbindelse med at det ble skrudd på en bryter. Det er ikke snakk om åpne flammer, og det er derfor heller ingen brannskader, opplyser politiett.

— Vi har nå vært på stedet, vurdert situasjonen, og forlater nå stedet, sier Eriksen.

Politiets innsatsleder på stedet forteller at røykutviklingen skal ha kommet fra motorrommet.

— Brannvesenet var først på stedet og hadde avklart det meste da vi kom. De har ikke kunnet se at det har vært åpne flammer, men det har vært en kortslutning i en ledning som et brannslukningsapparat som var koblet på båten har reagert på og skutt ut pulver for å slukke, tror brannvesenet. Men det har vært noe varmetilgang der, det har det vært, sier innsatsleder Henrik Prestegaard.

Personen som var om bord er uskadd etter hendelsen.